لوگو
لوگو
معرفی دستگاه های آزمایشگاهی پرمصرف
تاریخ انتشار
1403/03/29

معرفی دستگاه های آزمایشگاهی پرمصرف

بعضی از تجهیزات آزمایشگاهی با توجه به نوع فعالیت آزمایشگاه متفاوت هستند، اما بعضی از تجهیزات در همه آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها باید دقت و کیفیت بالایی داشته باشند تا کارشناسان بتوانند از آن‌ها برای ایجاد محیط مناسب آزمایش و به‌دست آوردن دقیق‌ترین نتیجه استفاده کنند. دستگاه‌هایی مثل سانتریفیوژ، آون، هود، میکسر، سروفیوژ و انکوباتور تجهیزات آزمایشگاهی ضروری برای اکثر مراکز هستند. در این مقاله لیست ۲۰ دستگاهی که آزمایشگاه‌های مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند را ارائه می‌دهیم.

لیست ۲۰ دستگاه آزمایشگاهی ضروری

دستگاه‌های آزمایشگاهی ضروری برای آزمایشگاه‌های مختلف در انواع گوناگون طراحی و تولید می‌شوند تا نیاز مراکز مختلف را برآورده کنند. به‌عنوان مثال سانتریفیوژ با ظرفیت‌های مختلف یا در انواع فالکون و میکروهماتوکریت در بازار موجود است. در ادامه لیست مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی را ارائه می‌دهیم، توضیحاتی درباره هر وسیله ارائه خواهیم داد و انواع آن را نیز نام می‌بریم.

۱. سانتریفیوژ

سانتریفیوژ برای جداسازی اجزای مختلف مایعات بر اساس چگالی آن‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه نمونه‌ها را با سرعت بالا می‌چرخاند تا با ایجاد نیروی گریز از مرکز، اجزای سنگین‌تر مایعات به سمت پایین و اجزای سبک‌تر را به سمت بالا هدایت شوند.

سانتریفیوژها در آزمایشگاه‌های مختلف برای فرآیندهای تشخیصی، تحقیقات ژنتیکی، و تولید دارو کاربرد دارند. مجموعه آرام گستر انواع مختلف سانتریفیوژ را طراحی و تولید می‌کند تا آزمایشگاه‌ها بتوانند با توجه به نیازشان، بهترین دستگاه‌ را سفارش دهند.

۲. میکسر آزمایشگاهی

میکسر در آزمایشگاه‌های شیمی، بیولوژی و تحقیقات علمی کاربرد دارد و برای مخلوط کردن، همگن‌سازی و آماده‌ کردن نمونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه قابلیت تنظیم سرعت و زمان را دارد و متخصصان می‌توانند برای ترکیب‌های مختلف، تنظیمات منحصربفردی در نظر بگیرند.

میکسرهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی از جمله میکسرهای هماتولوژی، خورشیدی و ورتکس در بازار موجود هستند. آرام گستر این دستگاه‌ها را با کیفیت بالا و با کم‌ترین میزان صدا و قابلیت ترکیب انواع نمونه‌های آزمایشگاهی تولید می‌کند.

۳. هود آزمایشگاهی

هود آزمایشگاهی جزو تجهیزات ضروری آزمایشگاه است و به‌صورت مستقیم با امنیت مجموعه ارتباط دارد. این دستگاه با تخلیه هوا، بخارات و دودهای خطرناک، مانع از انتشار مواد شیمیایی و بیولوژیکی در محیط داخل آزمایشگاه می‌شود. تخلیه دودها و بخارات سمی هم برای محافظت از کارشناسان و افراد حاضر در آزمایشگاه ضروری است و هم برای حفظ نمونه‌های آزمایشی. وجود مواد شیمیایی و بخارات سمی در هوای آزمایشگاه ممکن است روی نتیجه آزمایش تأثیر داشته باشد و دقت کار را پایین آورد.

هودهای آزمایشگاهی در انواع مختلفی تولید می‌شوند، اما اکثر آزمایشگاه‌ها یا از هود لامینار استفاده می‌کنند یا هود شیمیایی. مجموعه آرام گستر تولیدکننده انواع هود برای آزمایشگاه است که بخارات سمی را خیلی سریع از محیط داخل خارج می‌کنند و فضایی برای نگهداری مواد شیمیایی دارند.

۴. روتاتور

روتاتور یا شیکر سرولوژی برای پیشگیری از ته‌نشین شدن نمونه‌های آزمایشگاهی مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها برای قرار گرفتن انواع ظروف آزمایشگاهی طراحی می‌شوند و قابلیت تنظیم سرعت، تعداد دور و زمان چرخش را دارند. وقتی نمونه‌ها در روتاتور قرار می‌گیرد، دستگاه با سرعت ثابت شروع به حرکت می‌کند تا از ته‌نشین شدن و جداسازی اجزای مختلف نمونه پیشگیری کند. آزمایشگاه‌های زیستی، بیولوژی و پزشکی بیشتر از سایر مراکز از شیکر سرولوژی استفاده می‌کنند.

۵. انکوباتور

در آزمایشگاه‌هایی که لازم است تغییراتی در محیط آزمایش صورت گیرد و نتیجه ثبت شود، از انکوباتور استفاده می‌کنند. انکوباتور یک جعبه عایق است که در محیط داخلی آن امکان تنظیم فشار هوا، دما و میزان رطوبت وجود دارد. با تنظیم این المان‌ها می‌توان محیط مناسب برای کشت میکروارگانیسم‌های مختلف مثل کشت سلولی یا کشت باکتری را فراهم کرد. همچنین می‌توان در حین آزمایش شرایط محیطی را تغییر داد و تأثیر این تغییرات بر میکروارگانیسم‌ها را اندازه‌گیری کرد.

آزمایشگاه‌های مختلف از جمله مراکز فعال در زمینه داروسازی، بیوشیمی، تحقیقات و تشخیص طبی روی میکروارگانیسم‌ها آزمایش انجام می‌دهند. تمام این مراکز برای انجام تست‌هایشان به دستگاه انکوباتور نیاز دارند. انکوباتورهای آرام گستر با قابلیت تنظیم المان‌های مختلف امکان ایجاد بهترین محیط آزمایشگاهی با کم‌ترین میزان خطا را برای شما فراهم می‌کنند.

۶. آون یا فور

این دستگاه آزمایشگاهی برای افزایش دمای نمونه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. آون یک جعبه فلزی است که قابلیت افزایش دما دارد. تکنسین‌های آزمایشگاه بعد از قرار دادن نمونه داخل آون، دمای مورد نظر و مدت زمان مورد نیاز برای حرارت دادن به نمونه را تنظیم می‌کنند. آون دمای نمونه را افزایش می‌دهد تا به دمای تعیین‌شده برسد و نمونه برای انجام آزمایش آماده شود. بعد از پایان زمان نیز آون متوقف می‌شود و می‌توان نمونه آزمایش را از آن خارج کرد. بعضی از آون‌ها قابلیت تنظیم دمای کمینه و بیشینه را نیز دارند.

۷. دستگاه بن ماری

بن ماری آزمایشگاهی هم برای افزایش دمای نمونه‌ها کاربرد دارد، اما تفاوت آن با آون این است که به صورت غیرمستقیم به نمونه‌های آزمایشی حرارت می‌دهد. این دستگاه یک حوضچه استیل دارد که با آب جوش پر می‌شود. ظروف آزمایشگاهی را هم می‌توان در بخش بالای این حوضچه قرار داد و هم داخل آب داغ.

حرارت آب به‌صورت غیرمستقیم و یکنواخت دمای نمونه آزمایشگاهی را افزایش می‌دهد و آن را برای انجام آزمایش‌ها آماده می‌کند. آرام گستر بن ماری سرولوژی و جوش که پرکاربردترین نوع این دستگاه‌ها در آزمایشگاه‌هاست را تولید می‌کند. این دستگاه قابلیت افزایش دمای نمونه از دمای اتاق تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد را دارد.

۸. شیکر آزمایشگاهی

شیکر آزمایشگاهی کاربردی شبیه به میکسر دارد. این دستگاه به‌صورت دستی و دیجیتال ساخته می‌شود. شیکرها یا یک صفحه دارند یا محفظه‌ای مخصوص قرار دادن ظروف آزمایشگاهی. به‌عنوان مثال شیکر لوله آرام گستر فضایی برای قرار گرفتن یک لوله آزمایشگاهی را دارد، اما شیکر سرولوژی یا میکسر یک صفحه دارد که برای قرار دادن ظروف مختلف مناسب است.

شیکر برای همگن‌سازی مخلوط‌ها و ترکیب کردن نمونه‌های آزمایشی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیزات آزمایشگاهی ضروری برای مراکز مختلف از جمله آزمایشگاه‌های بیوشیمی، داروسازی و بیولوژی است.

۹. سروفیوژ

سروفیوژ نوعی سانتریفیوژ در ابعاد کوچک است که در آزمایشگاه‌های مختلف مثل بانک خون یا آزمایشگاه‌های سرولوژی کاربرد دارد. سروفیوژها برای قرار دادن لوله‌های گاما مناسب هستند و در ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شوند. این دستگاه‌ها با چرخش سریع و ایجاد نیروی گریز از مرکز، فازهای مختلف نمونه آزمایشی را تفکیک می‌کنند. آرام گستر سروفیوژ آزمایشگاهی را در کنار انواع دستگاه سانتریفیوژ تولید می‌کند تا نیاز آزمایشگاه‌های مختلف را پاسخ دهد.

۱۰. اتوکلاو آزمایشگاهی

استریلازیسیون یکی از مهم‌ترین فرایندهای آزمایشگاهی است. ظروف و تجهیزات ضروری آزمایشگاه باید همیشه استریل باشند تا نتیجه آزمایش بدون خطا باقی بماند. دستگاه اتوکلاو آزمایشگاهی به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با فشار بخار آب، تجهیزاتی که داخل محفظه آن قرار می‌گیرند را استریل می‌کند و هرگونه ویروس، باکتری و آلودگی موجود روی آن‌ها را از بین می‌برد.

اتوکلاو علاوه بر آزمایشگاه‌ها، در بیمارستان‌ها و دندانپزشکی‌ها و صنایع غذایی نیز کاربرد دارد. این دستگاه در هر فضایی که نیاز به استریلازیسیون تجهیزات باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۱. PH متر آزمایشگاهی

PH متر ابزاری برای اندازه‌گیری PH مواد مختلف است؛ PH میزان اسیدی یا بازی بودن یک ماده را مشخص می‌کند. اندازه‌گیری این معیار در آزمایشگاه‌های مختلف از جمله داروسازی، صنایع غذایی، طبی و کشاورزی کاربرد دارد. PH متر باید با توجه به حالت ماده‌ای که PH آن را اندازه‌گیری می‌کنید، انتخاب شود.

PH متری که برای اندازه‌گیری اسیدیته مایعات مورد استفاده قرار می‌گیرد با PH متری که برای مواد جامد مانند خاک کاربرد دارد، متفاوت است. مجموعه آرام گستر PH متر قلمی را تولید می‌کند؛ این دستگاه‌ها کاربری آسان‌تری دارند و به همین خاطر پرطرفدارتر از نمونه‌های رومیزی هستند.

۱۲. میکروسکوپ

میکروسکوپ جزو تجهیزات آزمایشگاهی ضروری و وسیله‌ای عمومی در آزمایشگاه‌های مختلف است. این وسیله برای بزرگنمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزئیات بسیار ریز نمونه‌های آزمایشگاهی را مشخص می‌کند. میکروسکوپ‌ها در آزمایشگاه‌های گوناگون طبی، تحقیقاتی، صنایع غذایی، شیمی و فیزیک کاربرد دارند و برای بررسی رفتار نمونه‌ها در شرایط آزمایشی مختلف ضروری هستند.

۱۳. یخچال و فریزر آزمایشگاهی

بسیاری از نمونه‌های آزمایشگاهی حساس به دما هستند و اگر برای مدت طولانی در دمای اتاق باقی بمانند، فاسد می‌شوند. به همین دلیل وجود یخچال یا فریزر در آزمایشگاه ضروری است. فریزر برای نمونه‌هایی که باید در دمای زیر صفر نگهداری شوند کاربرد دارد و یخچال برای خنک کردن نمونه‌ها و نگه داشتن آن‌ها در دمای ۱ تا ۵ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یخچال‌ها و فریزرهای آزمایشگاهی با قابلیت تنظیم دما ساخته می‌شوند و فضای کافی برای قرار دادن انواع ظروف حاوی نمونه‌های آزمایشگاهی را دارند.

۱۴. ترازو

ترازوی آزمایشگاهی باید دقت بالا و قابلیت اندازه‌گیری کم‌ترین مقیاس وزن را داشته باشد. این ترازوها معمولا دیجیتال هستند و یک صفحه برای قرار دادن نمونه و مانیتور دیجیتال برای نمایش دادن وزن نمونه دارند. در آزمایشگاه‌های حساس، ممکن است ترازوهایی با محفظه توزین مورد استفاده قرار گیرد. این محفظه شیشه‌ای است که در اطراف ترازو قرار می‌گیرد تا از تأثیر عوامل محیطی مانند جریان هوا روی وزن نمونه آزمایشگاهی جلوگیری کند.

۱۵. الایزا

تست الایزا یکی از تست‌های مهم در اندازه‌گیری ایمنی نمونه‌های آزمایشگاهی پزشکی مانند خون و ادرار است. در این تست غلظت آنتی‌بادی‌، آنتی ژن، پروتئین‌ها و هورمون‌های موجود در نمونه آزمایشگاهی اندازه‌گیری می‌شود تا وضعیت سلامت بیمار مورد بررسی قرار گیرد.

کاربرد الایزا به آزمایشگاه‌های طبی محدود نمی‌شود. دستگاه خوانش الایزا می‌تواند غلظت دقیق مواد شیمیایی و بیولوژیکی در نمونه‌های آزمایشی مختلف را اندازه‌گیری کند؛ به همین دلیل در آزمایشگاه‌های کشاورزی، صنایع غذایی، صنعتی و تحقیقاتی نیز کاربرد دارد.

۱۶. سختی سنج

این دستگاه برای نمایش میزان سختی آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. سختی آب وجود مواد معدنی مانند نمک، کلسیم کربنات و منیزیم را نشان می‌دهد و تأثیر بسزایی در واکنش فیزیکی و شیمیایی آب در آزمایش‌های مختلف دارد.

سختی سنج یک تجهیزات آزمایشگاهی ضروری برای مراکز مختلف است تا میزان سختی آبی که در فرایندهای آزمایش یا تولید محصولات از آن استفاده می‌کنند را اندازه بگیرند و بر اساس آن، فرایندهایشان را بهینه‌سازی کنند.

۱۷. ظروف آزمایشگاهی

ظروف جزو ساده‌ترین و مهم‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی ضروری برای همه آزمایشگاه‌ها هستند که اگر نباشند، کار تکنسین‌ها با مشکل مواجه می‌شود. این ظرف‌ها در جنس‌های مختلف شیشه‌ای، پلاستیکی و فلزی تولید می‌شوند و هرکدام از آن‌ها برای شرایط خاصی کاربرد دارند. در ادامه لیست ظروفی که باید حتما در آزمایشگاه شما موجود باشد را ارائه می‌دهیم:

 • انواع مختلف لوله آزمایشگاهی
 • بشر
 • بالن
 • پیپت
 • ارلن
 • بورت
 • انواع قیف
 • لوله تیل
 • استوانه مدرج

توصیه می‌شود برای تأمین تجهیزات آزمایشگاهی خود از هر ظرف چند نمونه در سایزهای مختلف تهیه کنید تا هنگام انجام آزمایش با محدودیت مواجه نشوید.

۱۸. ویسکومتر

ویسکومتر میزان ویسکوزیته مواد مایع و نیمه‌جامد را اندازه‌گیری می‌کند. به مقاومت یک ماده (مایع یا گاز) در برابر جریان درونی ویسکوزیته می‌گویند. برای درک بهتر این معیار باید بدانید که هرچقدر ویسکوزیته یک ماده بالاتر باشد، سخت‌تر جاری می‌شود.

ویکسومتر محفظه‌ای برای ریختن نمونه آزمایشگاهی دارد و لوله‌ای که داخل نمونه قرار می‌گیرد تا ویسکوزیته آن را اندازه‌گیری کند. میزان ویسکوزیته معمولا در شرایط دمایی و فشاری مختلف تغییر می‌کند، به همین دلیل از ویسکومتر می‌توان در محیط‌های آزمایشی مختلف برای اندازه‌گیری این معیار استفاده کرد. آزمایشگاه‌های صنایع نفت و گاز یکی از مهم‌ترین مراکزی هستند که از ویسکومتر استفاده می‌کنند.

۱۹. هموژنایزر

هموژنایزرها در اندازه‌ها و انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند اما همه آن‌ها برای یک کاربرد مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این دستگاه آزمایشگاهی هم زدن، مخلوط کردن و همگن‌سازی (هموژنیزه کردن) نمونه‌های آزمایشی است. این دستگاه یک موتور قدرتمند و یک بازوی متحرک دارد. این بازو در ظرف حاوی نمونه قرار می‌گیرد و آن را با سرعت بالا به هم می‌زند تا فرایند هموژانسیون صورت گیرد. دستگاه‌های هموژنایزر قابلیت ترکیب نمونه‌های آزمایشی جامد و مایع را دارند.

۲۰. کوره

کوره یک محفظه مقاوم به دما و عایق است که برای افزایش سریع دمای نمونه‌های آزمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه برای ذوب یا سوزاندن نمونه‌های آزمایشگاهی کاربرد دارد و در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود. در ادامه لیست انواع کوره آزمایشگاهی را ارائه می‌دهیم:

 • کوره مقاومتی
 • کوره دوار
 • کوره کورانسیون

دستگاه دیگری با نام برج خنک‌کننده وجود دارد که شبیه به کوره است اما برای کاهش سریع دمای نمونه‌های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کوره‌ها به صورت مستقیم به مواد حرارت می‌دهند و شرایط آزمایش در دمای بالا را فراهم می‌کنند.

سخن پایانی

اطلاع از لیست تجهیزات آزمایشگاهی ضروری یکی از اولین اقداماتی است که هنگام راه‌اندازی آزمایشگاه باید انجام داد. در این مقاله لیست مهم‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای آزمایشگاه‌های مختلف را ارائه دادیم. برای دریافت اطلاعات تخصصی‌تر می‌توانید با کارشناس‌های آرام گستر تماس بگیرید و درباره آزمایشگاه مورد نظرتان با آن‌ها صحبت کنید. همکاران ما با بررسی کاربرد مورد نظر شما، تجهیزات آزمایشگاهی ضروری را معرفی می‌کنند و راهنمایی‌های لازم برای خرید و تأمین این تجهیزات را به شما ارائه خواهند داد.

مقالات بیشتـــر ...